Doporučujeme

 • Podruhé z Porúří - Postindustriální parky

  Prakticky nikde nenaleznete souborný český popis postindustriálních parků Porúří, které jsou svým rozsahem a přístupem tak ojedinělé. Inventura krajiny tento popis má! 

  alt

 • Galerie vulgárních koloristů

  Patrně jednou z nejviditelnějších stop postkomunistické doby je tvorba neřízené sídelní kaše, která s sebou nese množství doprovodných negativních jevů. Tento problém vydá na desítky tučných svazků odborné literatury a budeme se jím pravděpodobně zabývat v dalších článcích. Můžeme jej přirovnat k rakovinnému bujení, kdy na dosud zdravém základu s jasnou organizační strukturou a kvalitními buňkami začnou vyrůstat nádory neorganizovaných buněk nemocných.

 • Kůrovec a podobní škůdci

  Problematiku kůrovce není třeba představovat – mediální kolotoče s ní pravidelně objíždějí domácnosti, a tak snad není nikoho, kdo by neznal tyto šumavské celebrity.  Ve smrkových lesích se jim dobře daří a vesele se za naší velké pozornosti rozrůstají. Mimo veškerý zájem však stojí kůrovec jiný, troufám si tvrdit, že možná i nebezpečnější.

video

video z článku Thuje (Tfúje)

Nejnovější komentáře

Příkladná dosadba stromořadí

Že v naší zemi ještě nezmizel zájem pečovat o krajinu a historické krajinné struktury dokazuje tato příkladná dosadba stárnoucích smíšených alejí (Česká Olešná okr. J.Hradec).

 Aleje jsou složeny převážně z lip, javorů a pomístně dubů, dosázeny jsou především lípy. Nahrazeni jsou především vypadlí jedinci a dosázeny jsou pro budoucnosti i meziprostory mezi stávajícími. Je použita vzrostlejší sadba, správnou výsadbu dokládá i kvalitní kotvení, zamulčování, závlahové mísy, jutová bandáž kmínku a zpětný řez po výsadbě. Aleje jsou součástí volné krajinářské úpravy u vesnického zámku, tvoří v polích hvězdici, na křižovatce je umístěn nově opravený křížek.        
Aleje mohou být obnovovány postupně, což dokumentuje tento příklad. Tento postup, kdy jsou postupně dosazováni vypadlí jedinci, je vhodný pro krajinné aleje, stromořadí kolem cest a silnic, v místech kde není nezbytný efekt jednorázového působení stejně starých jedinců. Rovněž aleje s množstvím vzácného hmyzu vyžadují postupnou obnovu tak, aby se stihl hmyz na změny adaptovat. U historických parků, promenádních stromořadí, hřbitovů atp., kde je velice žádoucí efektní stromořadí ze stejnověkých jedinců, musí obnova probíhat jednorázově, tedy sesazením staré aleje a celkovou obnovou. 

 

altaltaltaltalt

Názory uživatelů

Šárka Weberová

středa 14. březen 2012 12:00
Nechci bejt rejpal, ale nejsem si úplně jistá, jak nové výsadby zvládnou konkurenci vzrostlých stromů v kořenovém prostoru i korunách. Dost by mě zajímalo, jak to bude vypadat za pár let...
Nahlásit závadný komentář.
Copyright © 2020 Inventura krajiny