Doporučujeme

 • Podruhé z Porúří - Postindustriální parky

  Prakticky nikde nenaleznete souborný český popis postindustriálních parků Porúří, které jsou svým rozsahem a přístupem tak ojedinělé. Inventura krajiny tento popis má! 

  alt

 • Galerie vulgárních koloristů

  Patrně jednou z nejviditelnějších stop postkomunistické doby je tvorba neřízené sídelní kaše, která s sebou nese množství doprovodných negativních jevů. Tento problém vydá na desítky tučných svazků odborné literatury a budeme se jím pravděpodobně zabývat v dalších článcích. Můžeme jej přirovnat k rakovinnému bujení, kdy na dosud zdravém základu s jasnou organizační strukturou a kvalitními buňkami začnou vyrůstat nádory neorganizovaných buněk nemocných.

 • Kůrovec a podobní škůdci

  Problematiku kůrovce není třeba představovat – mediální kolotoče s ní pravidelně objíždějí domácnosti, a tak snad není nikoho, kdo by neznal tyto šumavské celebrity.  Ve smrkových lesích se jim dobře daří a vesele se za naší velké pozornosti rozrůstají. Mimo veškerý zájem však stojí kůrovec jiný, troufám si tvrdit, že možná i nebezpečnější.

video

video z článku Thuje (Tfúje)

Nejnovější komentáře

Reklama na bez

Vysaďte si bez, nestyďte se za to!   

alt

...zalezu já do bezu, až přestane, vylezu.

Před heřmánkem smekni, před bezem klekni.

Nebo vzpomeňte na kouzelnou bezovou hůlku, kterou vrcholí známá kouzelnická sága.

Místo v předních řadách léčivých a užitkových rostlin je pro bez neochvějné, rádi bychom však změnily pohled na bez jako na plevelný houževnatý odporný keř, který, pokud byť jen jednu sezónu zahálíte, změní vaše pozemky v nevzhledná lada. Ano, bez je všední domácí keř. Co je všední, však nemusí být přehlíženo.  Nebo je lépe směrovat zraky opravdu hodně daleko, abychom se potěšili exotičtější společností. Málokterý keř nabízí tak velká efektní květenství v tak velkém počtu. Kvetoucí bez si nezadá například s hortenzií. Staré bezové keře vytváří malebné tvarové formy. Rychle roste a ve větších keřových skupinách, ale i jako solitér, dokáže skutečně vyniknout. Pokud by byl cizokrajnou rostlinou, bezpochyby by byl na našich zahradách a v parcích často vysazován. Jeho okrasnou hodnotu ještě předčí hodnota užitá. Ano, chce to odvahu, vysadit si na zahradu bez. Riziko, že se stanete podivínem a možná s vámi někteří sousedé přestanou mluvit, zde je. Abychom byli objektivní, doplňme i zápory, které vám soused, sběratel jehličnanů a umělých květin, rád vyloží. Z bezu padá listí, a když kvete, tak láká hmyz. A teď, když to víte, můžete si jej vysadit? Šlechtitelé jsou vždy o krok na před a tak již nechybí ani tomuto druhu škála pestrolistých kultivarů. Růžový, zlatý, černý,...  lze je v promyšlených kompozicích také použít.

O léčebné síle a možnostech užití v kulinářských specialitách bez obtíží naleznete množství popsaných stránek.         

Prohlédněte si, jak skvěle může bez vypadat třeba v Praze na Malé Straně, jako uliční strom. Bambusové partie ve slavném pařížském parku Citroen rovněž skvěle doplňují solitérní bezy.

Vysaďte si bez, máte na to.

alt   altaltaltalt

Názory uživatelů

M. Paráčková

pondělí 17. březen 2014 22:50
Jsem mile překvapená jak lze bez bez starostí zušlechtit.
Nahlásit závadný komentář.
Copyright © 2020 Inventura krajiny