Doporučujeme

 • Podruhé z Porúří - Postindustriální parky

  Prakticky nikde nenaleznete souborný český popis postindustriálních parků Porúří, které jsou svým rozsahem a přístupem tak ojedinělé. Inventura krajiny tento popis má! 

  alt

 • Galerie vulgárních koloristů

  Patrně jednou z nejviditelnějších stop postkomunistické doby je tvorba neřízené sídelní kaše, která s sebou nese množství doprovodných negativních jevů. Tento problém vydá na desítky tučných svazků odborné literatury a budeme se jím pravděpodobně zabývat v dalších článcích. Můžeme jej přirovnat k rakovinnému bujení, kdy na dosud zdravém základu s jasnou organizační strukturou a kvalitními buňkami začnou vyrůstat nádory neorganizovaných buněk nemocných.

 • Kůrovec a podobní škůdci

  Problematiku kůrovce není třeba představovat – mediální kolotoče s ní pravidelně objíždějí domácnosti, a tak snad není nikoho, kdo by neznal tyto šumavské celebrity.  Ve smrkových lesích se jim dobře daří a vesele se za naší velké pozornosti rozrůstají. Mimo veškerý zájem však stojí kůrovec jiný, troufám si tvrdit, že možná i nebezpečnější.

video

video z článku Thuje (Tfúje)

Nejnovější komentáře

Přehlídka plotových polí

Vzhled oplocení pozemku je jedním z klíčových výrazových prvků, určujících podobu uličního prostoru. V některých případech může hrát v tomto významnější úlohu než stavba za ním. Při popisu charakteristik regionální architektury je rovněž způsob a styl oplocení na prvních místech zájmu. Pravděpodobně až čas ukáže, jestli bude možné po letech nějak jednotně charakterizovat rázovitost současného oplocení.

V minulosti byla podoba oplocení samozřejmá, limitovaly ji dostupné materiály a zaběhnutá tradice. Zejména na venkově. Město bylo vždy jiné. Ale i v městském prostředí se setkáme s jednotnou rázovitostí oplocení ve starých obytných čtvrtích. Ačkoliv je každý plot originální, nesou se ve stejném duchu, jsou například všechny transparentní, nebo všechny zdobné, či v ulici převládá režná cihla apod. Tehdy ještě existovala určitá jednotná slohovost či styl, nebo móda, kterou žila celá společnost. Dokonce snad i bylo pravidlem, že nová zástavba vznikala dle urbanistického konceptu.

Možná si to všechno líčíme s odstupem času až moc idealisticky, leč obytná ulice z 50. let nevzbuzuje tak třeskutý estetický rozkol, jako ty nově vznikající.

Provedli jsme proto sondu do běžné vilové zástavby v blízkosti hlavního města, abychom podali svědectví o výrazu „dnešní nevyhraněné společnosti“

Řada plotů je velmi stylových, kvalitních. Nic jim to nepomůže v sousedství plotů ještě hezčích. Snaha jednotlivce postavit oplocení nízké je vyvážena sousedovou snahou postavit oplocení vysoké. Někdo je otevřený, jiný je uzavřený. Architekti ve snaze homogenizovat svá díla navrhují oplocení stylově sladěná s domem, dle přání zákazníka. Takže na pseudofunkcionalistický plot z pohledového betonu navazuje romantický cihlový plot s kovanou výplní, aby ho vystřídal plot s plastovými plaňkami ukončený plotem – gabionovou zdí, která přechází v plot pletivový (nezbyly prachy), kde začíná série plotů z různě barevných betonových tvárnic a ulici uzavírá prostý thůjový plot. Každé oplocení má jinou výšku, barevnost, tvarosloví, jsou transparentní i plné. Každý tam promítne své kulaťoučké nedotknutelné ego.

alt

Mravenci po celém světě dokážou svým příbytkům dát nějaký jednotný rys, ať jsou tropičtí či z tajgy, nějaká podobnost tam vždycky bude. My to s naší vodnatou hlavou nedokážeme. Není možné očekávat spontánní homogenizaci oplocení mezi sousedy, ani architekti nemohou tomuto vzdorovat. Je potřeba správně nastavit regulativy výstavby, neboť jednotná slohovost již (do příchodu apokalypsy) jistě nenastane. Zachrání to vegetace? Zakrslé borovice, převislá břízka a několk menších sakur to jistě nebude. Velké stromy stíní, pouští odporné listy, jsou plné brouků a velmi nebezpečných včel a do budoucna jsou velice rizikové, jelikož hrozí zřícením na dům!             

Níže publikovaná série fotografií reprezentuje vzorek oplocení z jedné lokality, z uličního prostoru zhruba 200m dlouhého. Jistě vypadá vzorkovnice hezky, realita je však mnohem těžší. Neváhejte nám zaslat svůj sádrový balustrádový plot do sbírky!   

alt

 

Názory uživatelů

V.S.

středa 16. květen 2012 14:55
Kolik plotů máš,tolikrát jsi člověkem!
Nahlásit závadný komentář.
Copyright © 2020 Inventura krajiny