Doporučujeme

 • Podruhé z Porúří - Postindustriální parky

  Prakticky nikde nenaleznete souborný český popis postindustriálních parků Porúří, které jsou svým rozsahem a přístupem tak ojedinělé. Inventura krajiny tento popis má! 

  alt

 • Galerie vulgárních koloristů

  Patrně jednou z nejviditelnějších stop postkomunistické doby je tvorba neřízené sídelní kaše, která s sebou nese množství doprovodných negativních jevů. Tento problém vydá na desítky tučných svazků odborné literatury a budeme se jím pravděpodobně zabývat v dalších článcích. Můžeme jej přirovnat k rakovinnému bujení, kdy na dosud zdravém základu s jasnou organizační strukturou a kvalitními buňkami začnou vyrůstat nádory neorganizovaných buněk nemocných.

 • Kůrovec a podobní škůdci

  Problematiku kůrovce není třeba představovat – mediální kolotoče s ní pravidelně objíždějí domácnosti, a tak snad není nikoho, kdo by neznal tyto šumavské celebrity.  Ve smrkových lesích se jim dobře daří a vesele se za naší velké pozornosti rozrůstají. Mimo veškerý zájem však stojí kůrovec jiný, troufám si tvrdit, že možná i nebezpečnější.

video

video z článku Thuje (Tfúje)

Nejnovější komentáře

Železné květy

Na vrcholu Kámen, kde Vysoký je les, skála podřimuje. V trhlinách zříš Lomikámen, co příběh ohně vypravuje.

alt

Květiny přinášíme jako výraz poděkování, či uctění památky.

První ze série instalací kovových květů v krajině. Květy jsou instalovány na místa, kde člověk více či méně zasáhl do krajiny a kde krajina svou silou zaceluje ránu. Výrazem smíření a poděkování za to, co jsme z krajiny odebrali (v tomto případě jde o malý selský lom) nebo naopak přidali či změnili, jsou kovové květiny. Drobný, nepatrný památník, místo pro rozjímání, zamyšlení, schůzku. Překvapení pro houbaře, držák pavučin, plocha pro korozi, výzva pro stopaře, heliport pro vážku, skoba pro oběšence a mnohé další.

altaltaltalt

alt

Hledejte je, pozdravte je, poděkujte přírodě a nechte je dál kvést!  

Autoři konceptu: Ondřej Semotán, Monika Paďourová; Kovářská práce: Luboš Jirků

 

Copyright © 2020 Inventura krajiny